صفحه نخست »» سیاسی »» سیاسی داخلی ۱۱:۳۵ ۱۳۹۹/۰۲/۲۷

یارگیری سیاسی با انگیزه‌های قومی در شأن مجلس یازدهم نیست

اکوبورس: منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم ضمن انتقاد از تشکیل فراکسیون‌های قومی و قبیله ای برای یارگیری‌های سیاسی در آستانه تشکیل مجلس یازدهم گفت: باید شایسته سالاری معیار انتخاب هیئت رئیسه مجلس باشد.
یارگیری سیاسی با انگیزه‌های قومی در شأن مجلس یازدهم نیست

به گزارش اکوبور، حجت الاسلام سیدرضا تقوی در واکنش به تشکیل فراکسیون‌های قومی و قبیله‌ای آذری زبان‌ها، زاگرس نشینان، البرز نشینان پیش از تشکیل مجلس یازدهم برای تأثیرگذاری در انتخابات هیئت رئیسه گفت: تشکیل این فراکسیون به وحدت و یکپارچگی مجلس خدشه وارد می‌کند.

وی تاکید کرد: کسی که به نمایندگی مجلس انتخاب می‌شود نماینده کل ملت ایران است و نباید برای او شرق و غرب ایران تفاوتی داشته باشد. تشکیل این فراکسیون‌ها آثار و تبعات منفی دارد.

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم اظهار داشت: متأسفانه برای یارگیری سیاسی در آستانه انتخابات هیئت رئیسه مجلس عده‌ای با انگیزه‌های قومی و قبیله‌ای در مکان‌هایی مانند هتل اسپیناس که محلی برای برگزاری مراسمات اشرافی است جلساتی را برگزار کردند.

تقوی گفت: حضور نمایندگانی که به هر قیمتی بخواهند به پست و موقعیت دست یابند در شأن مجلس یازدهم که مجلسی انقلابی، ولایی و اصول گراست نیست.

وی افزود: این افراد با انگیزه‌های قومی و قبیله‌ای برای یارگیری سیاسی دور هم جمع می‌شوند تا راهکارهای دستیابی به پست‌های مدیریتی مجلس را طراحی کنند البته در ادامه روند مجلس در طرح‌ها و لوایح این انگیزه‌های قومی قبیله‌ای تأثیرگذار خواهد بود.

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم تصریح کرد: این انگیزه‌های قومی و قبیله‌ای در بررسی لوایح بودجه نیز تأثیرگذار است، کسی که بخواهد از این طریق، ریاست کمیسیون برنامه و بودجه را به دست آورد در ادامه این دوستی‌ها و رفاقت بازی‌ها و قومیت گرایی ها امکانات کشور را به سمت مناطق خود و دوستانش سوق خواهد داد.

تقوی اضافه کرد: در گذشته نیز شاهد چنین اتفاقاتی بودیم که بعضی مناطق محروم ماندند و برخی مناطق از برکت رفیق بازی‌ها رشد کردند. در واقع رئیس کمیسیون برنامه و بودجه از خجالت افرادی که به وی رأی دادند با این ترفند درمی آید.

وی تاکید کرد: این اقدامات اسلامی، انسانی و عادلانه نیست مجلس یازدهم باید در بررسی طرح‌ها و لوایح عدالت محور باشد و نقاط محروم را بیشتر مدنظر داشته باشد فرقی نمی‌کند این مناطق در محدوده زاگرس نشینان باشد یا البرز نشینان.

منتخب مردم تهران گفت: با این ساز و کار مناطق محروم همچنان در محرومیت باقی خواهند ماند و نمی‌توانند امکانات مورد نیاز را جذب کنند، نمایندگان مجلس باید نگاهی به وسعت نقشه ایران داشته باشند و برای آنها شمال و جنوب و شرق و غرب تفاوتی نکند. مجلس شورای اسلامی باید خرده فرهنگ را زیر یک سقف جمع کند، یکی از برکات مجلس این است که نمایندگان همه شهرستان‌ها کنار هم می نشینند تا برای توسعه کل کشور تصمیم گیری کنند.

تقوی این یارگیری‌های سیاسی قومی قبیله‌ای را روشی جاهلی خواند و گفت: این اقدامات آثار مخربی را بر روند کار مجلس خواهد داشت. وقتی نمایندگان مجلس بر قومی و قبیله‌ای این گونه تعصب می‌ورزند حتماً مردم نیز چنین رویه‌ای را در پیش خواهند گرفت.


وی تاکید کرد: پیامبر اکرم با شعار «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ» همه قوم‌ها و قبیله‌ها را در کنار هم قرار داد اما امروز قوم گرایی و قبیله گرایی در مجلس زنده می‌شود، این روش‌ها به صفا و صمیمیت مجلس ضربه می‌زند و به جامعه تسری پیدا می‌کند.

عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز با تاکید بر اینکه انتخاب افراد برای پست‌ها باید بر اساس شایسته سالاری و لیاقت و پایبندی به ارزش‌ها باشد گفت: اگر کسی شایستگی‌ها را نادیده گرفته و بر اساس معیارهای قومی و قبیله‌ای و وعده‌های سیاسی رأی بدهد یا رأی جمع کند به ملت ایران خیانت کرده است.

تقوی تصریح کرد: نباید با هر نردبانی به مسند ریاست تکیه زد؛ بنده خودم سه دوره در مجلس حضور داشتم در هیئت رئیسه مجلس و کمیسیون فرهنگی حضور داشتم، غیر از خدمت وظیفه دیگری نداریم.

وی با بیان اینکه ارزش ندارد دست به هر کاری بزنیم تا به این پست‌ها دست یابیم، گفت: برای مجلس انقلابی اصول گرا، مؤمن و ولایی چنین رفتارهایی قبیح است. منبع: مهر

برچسب ها مجلس ،
اخبار مرتبط

اظهارات مهم ربیعی درباره حادثه نطنز

اکوبورس: علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری به ادعاها درباره انفجار نیروگاه نطنز و قرارداد ایران و چین پاسخ داد و اعلام کرد که درباره سند همکاری ۲۵ ساله با چین هیچ چیز محرمانه و مخفیانه‌ای وجود ندارد.

۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!