صفحه نخست »» سیاسی »» سیاسی داخلی ۱۱:۳۴ ۱۳۹۹/۰۲/۲۷

حسین کاظم‌پور اردبیلی، چهره پنهان نفت کشور که بود؟

اکوبورس: اکوبورس: بی‌شک کاظم‌پور اردبیلی در روزهای سخت تحمیل تحریم‌ها به ایران یکی از سخت‌ترین وظایف در کشور را برعهده داشته است. چهره‌ای که اگرچه شاید چهره آنچنان شناخته شده‌ای در میان افکارعمومی نبود، اما به طور حتم یکی از موثرترین چهره‌های نفتی کشور بوده است.
حسین کاظم‌پور اردبیلی، چهره پنهان نفت کشور که بود؟

به گزارش اکوبورس، حسین کاظم‌پور اردبیلی امروز 27 اردیبهشت درگذشت. حسین کاظم‌پور اردبیلی نماینده ایران در اوپک بود و او را به عنوان چهره پنهان نفت کشور می‌شناختند. حسین کاظم‌پور اردبیلی که یکی از باسابقه‌ترین مدیران کشور در حوزه وزارت خارجه و به خصوص وزارت نفت بود، بعد از خونریزی مغزی بستری بود و به تازگی درگذشت. اما به راستی حسین کاظم‌پور اردبیلی که بود؟ 


به گزارش اعتمادآنلاین، کاظم‌پور سابقه وزارت بازرگانی در دولت شهید رجایی را در کارنامه خود داشت و از بازماندگان بمب‌گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی در 7 تیر 1360 بود. کاظم پور از زمان دولت بنی‌صدر تا حضور محمدعلی رجایی به عنوان رئیس‌جمهور و محمدجواد باهنر به عنوان نخست‌وزیر، وزارت بازرگانی را برعهده داشت.


کاظم‌پور اردبیلی از سال 92 و با روی کار آمدن دولت حسن روحانی با وجود دوری مدت‌دار ناشی از دوره مدیریت احمدی‌نژاد و تمرکز بر فعالیت در بخش خصوصی، با حکم بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دولت یازدهم، بار دیگر به عنوان نماینده ایران در هیات عامل اوپک منصوب شد. او تا زمان مرگ (27 اردیبهشت 99) این سمت را بر عهده داشت. همچنین کاظم‌پور اردبیلی از سهامداران شرکت صنایع غذایی دلپذیر نیز بوده است.


معاونت اقتصادی وزیر امور خارجه، معاونت امور بین‌الملل وزیر نفت و عضویت هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران، سفیر ایران در ژاپن از جمله دیگر سوابق اجرایی او به حساب می‌آید.


کاظم‌پور در سال 1364 برای اولین بار در دوره وزارت غلامرضا آقازاده در نفت، با حمایت میرحسین موسوی نخست‌وزیر وقت، به معاونت امور بین‌الملل وزارت نفت منصوب شد. شگردهای فروش نفت ایران در زمان جنگ ایران و عراق، از جمله ابتکارهای کاظم‌پور اردبیلی در این دوره بود. او تا سال 1369 در این جایگاه فعالیت کرد. این شاید اولین گام‌های او در عرصه نفت ایران بود.


علت بیماری کاظم‌پور اردبیلی ابتدا در برخی رسانه‌ها کرونا عنوان شد اما بعدا تکذیب شد. او از اوایل اردیبهشت ماه به دلیل خونریزی مغزی در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری بود و روز 27 اردیبهشت ماه دار فانی را وداع گفت.


بی‌شک کاظم‌پور اردبیلی در روزهای سخت تحمیل تحریم‌ها به ایران یکی از سخت‌ترین وظایف در کشور را برعهده داشته است. چهره‌ای که اگرچه شاید چهره آنچنان شناخته شده‌ای در میان افکارعمومی نبود، اما به طور حتم یکی از موثرترین چهره‌های نفتی کشور بوده است.

برچسب ها نفت ،
اخبار مرتبط

اظهارات مهم ربیعی درباره حادثه نطنز

اکوبورس: علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری به ادعاها درباره انفجار نیروگاه نطنز و قرارداد ایران و چین پاسخ داد و اعلام کرد که درباره سند همکاری ۲۵ ساله با چین هیچ چیز محرمانه و مخفیانه‌ای وجود ندارد.

۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!