صفحه نخست »» اقتصادی »» صنعت معدن و بازرگانی ۱۰:۵۲ ۱۳۹۹/۰۲/۱۷

یک خبر خوش معدنی

اکوبورس: رئیس شورای هماهنگی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس گفت: از ایده‌های نو در زمینه احیای معادن کوچک مقیاس حمایت می‌کنیم.
یک خبر خوش معدنی

به گزارش اکوبورس، وجیه اله جعفری در نخستین جلسه کارگروه استانی طرح احیای معادن کوچک مقیاس در سال ۹۹ با موضوع “رفع موانع بهره‌برداری و تولید در معادن مس استان خراسان جنوبی” به صورت و یدیو کنفرانسی گفت: در سال گذشته، ۲۷ تفاهمنامه با هلدینگ‌های بزرگ معدنی منعقد شد.

وی ادامه داد: همچنین، بیش از ۱۰۰ سرمایه‌گذار متقاضی برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کردند که این اقدام، از دستاوردهای مهم طرح در جذب مشارکت بخش خصوصی است.

رئیس شورای هماهنگی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس تصریح کرد: امیدواریم در سال جدید، سرمایه اولیه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی افزایش یابد تا شاهد حمایت بیشتر از فعالان سرمایه‌گذار در اکتشافات تکمیلی معادن کوچک مقیاس باشیم.

وی افزود: امسال نیز همچون سال گذشته، طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس در استان‌ها اجرایی می‌شود. هدف‌گذاری انجام شده در استان خراسان جنوبی، شامل احداث ۴ واحد فرآوری، احیا و توسعه ۷ معدن و پایش ۱۸ معدن احیا شده در سال ۹۸ به منظور فعال‌سازی نهایی است.

تحقق ۹۷ درصد اهداف طرح احیای معادن کوچک

سید رضا عظیمی، مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس در این جلسه، طی گزارشی با اشاره به وضعیت معادن استان خراسان جنوبی در ۴ حوزه فلزی، غیرفلزی، سنگ‌های تزیینی و مصالح ساختمانی، گفت: عمده مواد معدنی این استان آهن، مس، کرومیت، منگنز، سرب و روی، طلا، بنتونیت و تنگستن است.

وی افزود: از سال ۷۹ تا اواخر سال گذشته، ۷۹ محدوده معدنی در سامانه کاداستر استان خراسان جنوبی گواهی کشف دریافت کرده‌اند که در این میان، ۲۴ محدوده فلزی، ۳۵ محدوده غیر فلزی، ۱۱ محدوده سنگ تزیینی و ۹ محدوده مصالح ساختمانی است.

عظیمی با اشاره به تعداد محدوده‌های دارای پروانه اکتشاف در سامانه کاداستر استان خراسان جنوبی، تصریح کرد: در این محدود زمانی (سال‌های ۷۹ تا ۹۸)، ۲۵۳ محدوده شامل ۱۶۲ محدوده فلزی، ۴۷ محدوده غیر فلزی، ۳۸ محدوده سنگ تزیینی و ۶ محدوده مصالح ساختمانی پروانه اکتشاف در سامانه مذکور ثبت شده است.

وی ادامه داد: پایش استانی ۷۶ معدن فعال و غیرفعال در قالب ۷ بلوک و ثبت ۲۷ پرسشنامه سرمایه‌گذار در سامانه سطام (سامانه طرح احیای معادن)، از اقدامات انجام شده در استان خراسان جنوبی است.

مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس بیان کرد: طبق بررسی‌های کلینیکی صورت گرفته توسط طرح در استان خراسان جنوبی، ۲۳ معدن با مشکل سرمایه گذاری، ۱۳ معدن با مشکل تجهیزات و ۹ معدن با کمبود نیروی انسانی مواجه هستند.

وی ادامه داد: همچنین، ۴ معدن مشکل فرآوری ماده معدنی، ۲ معدن کمبود زیرساخت، ۵ معدن مشکل اکتشافات تکمیلی، ۶ معدن مشکلات بازار و ۸ معدن مشکل اداری و معارض دارند.

عظیمی درباره عملکرد طرح احیای معادن کوچک مقیاس در سال ۹۸ گفت: این اقدامات شامل پایش محدوده‌های معدنی استانی، ایجاد هماهنگی و هم افزایی میان دستگاه‌های اجرایی، همکاری با بخش خصوصی و انجمن‌ها در تصمیم سازی‌ها و عملیات اجرایی و نیز همکاری با ۸ استارتاپ بود.

وی افزود: شناخت و ایجاد فرصت متناسب برای همه بنگاه‌های تولیدی، حمایت از فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان، از دیگر اقدامات سال ۹۸ است که بیش از ۹۷ درصد اهداف پیش‌بینی شده طرح محقق شد.

قدردانی از عملکرد طرح در استان خراسان جنوبی

داوود شهرکی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان جنوبی ضمن تاکید بر همراهی و همسویی سازمان با اهداف طرح، از عملکرد طرح احیای معادن کوچک مقیاس در استان به ویژه تامین زیرساخت‌های مورد نیاز معادن سرب و روی غنی آباد قدردانی کرد.

تکمیل اطلاعات ۱۰۰ سرمایه‌گذار در سایت سطام

محمدرضا کریمی، مسئول سرمایه‌گذاری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و سرپرست سرمایه‌گذاری طرح در این جلسه با اشاره به تکمیل فرم‌های سرمایه‌گذاری در سایت طرح احیای معادن کوچک مقیاس گفت: تاکنون ۱۰۰ سرمایه‌گذار اطلاعات خود را در قالب فرم‌های ثبت نام در سایت تکمیل کرده‌اند و سال گذشته با استفاده از این اطلاعات، بیش از ۴۰ معدن کوچک مقیاس به متقاضیان سرمایه‌گذاری معرفی شده است.

در این جلسه، نماینده خانه معدن در استان خراسان جنوبی، نماینده صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، نماینده شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در استان، معدن داران، سرمایه‌گذاران و صاحبان فناوری در فرآوری مس برگزار شد و شرکت‌های سرمایه گذار، دانش‌بنیان و فعال در حوزه فراوری مواد معدنی فلزی به ویژه مس هر یک به معرفی توانمندی‌های خود پرداختند.

همچنین، در این جلسه، تعدادی از معدن داران و بهره برداران معادن مس استان خراسان جنوبی اعم از معادن فعال، غیرفعال و صاحبان گواهی کشف به بیان مشکلات خود از قبیل تامین زیر ساخت و مشکلات اداری نظیر محیط‌زیست پرداختند و معاون معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مسئول پیگیری این مشکلات شد.

منبع: ایمیدرو

برچسب ها
اخبار مرتبط

قاچاق دام، دلیل گران شدن گوشت است

اکوبورس: علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی کشور گفت: با توجه به قاچاق دام و کمبود عرضه در داخل، قیمت گوشت با نوساناتی در بازار روبرو شده است، در حالیکه در این مقطع زمانی نباید با کمبود عرضه دام در بازار روبرو شویم.

۱۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳ ادامه مطلب

میلگرد ۴ هزار تومان گران شد

اکوبورس: رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد با بیان اینکه در حال حاضر قیمت هر کیلو میلگرد به بیش از ۱۱ هزار تومان رسیده است، افزود: این رقم در حالی در بازار به ثبت رسیده که دو هفته پیش قیمت هر کیلو میلگرد ۷۹۰۰ تومان بود.

۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳ ادامه مطلب

قیمت نجومی میلگرد در بازار آهن

اکوبورس: هنوز بازارآهن با تثبیت قیمت هر کیلوگرم میلگرد در کانال ۹ هزار تومان و معامله هر کیلوگرم شمش با نرخ پایه ۸ هزار تومان در رینگ معاملاتی بورس کالا هفته گذشته کنار نیامده بود که زنگ افزایش مجدد قیمت‌ها و رد شدن از مرز ۱۰ هزار تومان میلگرد در بازار فولاد کشور به گوش رسید.

۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱ ادامه مطلب
مجله تصویری
ارسال دیدگاه
  • نام شما
    اولین فرد نظر دهنده باشید!