ترامپ از ریاست جلسه شورای امنیت درباره ایران پرده برداشت؛
ترامپ در یک توئیت جدید مدعی شد که هفته آینده ریاست جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران را به عهده خواهد داشت.
احتمال دیدار مقامات عالی ایران و آمریکا در جلسه شورای امنیت

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در توییتر خود اعلام کرده است که هفته آینده ریاست جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران را به عهده خواهد داشت.آمریکا در این مقطع رئیس دوره‌ای شورای امنیت است.

احتمال دیدار مقامات عالی ایران و آمریکا در جلسه شورای امنیت

گفته می شود در صورتی که جلسه شورای امنیت درباره ایران باشد، هرچند که ایران عضو شورای امنیت نیست، اما نماینده ایران می‌تواند در چنین جلسه‌ای حاضر شود.

دیپلمات‌ها می گویند، ایران می تواند درخواست کند در هفته‌ای که نشست مجمع عمومی برگزار می شود، در نشست ۲۶ سپتامبر در شورای امنیت سخنرانی کند. در همین حال، قرار است حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در نشست ۲۵ سپتامبر در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند.

در این جلسه نماینده ایران بر اساس برخی گمانه زنی ها می تواند حسن روحانی و یا محمد جواد ظریف باشد که اگر این اتفاق رخ دهد، ترامپ توانسته با ریاست بر این جلسه به شکل غیر مستقیم یکی از مقامات بلند پایه ایران را به پای میز مذاکره آورده تا دست کم شنونده سخنان وی باشند.

حدود دو هفته پیش نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، اعلام کرد جلسه‌ای در شورای امنیت درباره ایران برگزار می‌شود که دونالد ترامپ رئیس آن خواهد بود. اما بعدتر گزارش شد آمریکا می‌خواهد تمرکز جلسه را از ایران بردارد و به موضوع کلی مقابله با گسترش تسلیحات هسته‌ای بپردازد.

اما از سوی دیگر نیکی هیلی ساعاتی پیش با حمله مجدد به سیاستهای منطقه ای ایران گفت: هیچ کشوری به اندازه جمهوری اسلامی ایران منبع بی ثباتی و برخورد‌ها نیست. اما بخش اصلی گفتگو‌ها در شورای امنیت به جای ایران به اسرائیل اختصاص دارد.وی گفت: بیش از چهل سال است که رژیم ایران خارج از قانون رفتار می‌کند و بسیار سخت است که یک درگیری در خاورمیانه را بدون اشاره به ردپای ایران، نام ببریم.

سفیر آمریکا در سازمان ملل با تکرار اتهامات بی پایه اش علیه تهران گفت: در ماه‌های اخیر تجاوزات ایران افزایش یافته و به طور آشکار نیرو‌های نیابتی با پول، آموزش و تجهیزات تهیه شده از سوی تهران در عراق فعالیت دارند.هیلی در پایان سخنان خود با اشاره به جزئیات فعالیت‌های ایران در عراق گفت که تهران می‌خواهد عراق ضعیف بماند تا فعالیت‌های تروریستی خود را در آنجا توسعه بدهد. مداخلات ایران نه تنها مانع پیشرفت مردم عراق است، بلکه باعث درگیری و جنگ بیشتر در آنجا می‌باشد. همه اعضای شورای امنیت باید نگران باشند.

نظر شما: